Segmentacja marketingowa klientów
Dostosowuj komunikację sprzedażową do potrzeb klientów, buduj ją w oparciu o określone preferencje czy zainteresowania. Podziel bazę odbiorców na kilka segmentów i zwiększaj sprzedaż wśród konkretnej grupy klientów.
Jak działa segmentacja bazy w e-commerce?





Co to jest segmentacja klientów i jakie są korzyści z jej stosowania?
Dzięki segmentacji możemy podzielić klientów na mniejsze grupy, których persony są bardzo zbliżone do siebie, szczególnie pod względem zainteresowań czy cech osobowości.
Pewnie zastanawiasz się dlaczego stosować tego typu kampanię? Odpowiedź jest prosta - w celu zwiększenia sprzedaży, poprzez dotarcie do użytkownika z odpowiednim produktem, czyli takim, który będzie mu niezbędny.
Dzięki temu możesz też zaproponować dodatkową usługę, kompatybilną z jego historią zakupową i tym samym podnieść rentowność danego klienta.
Jak segmentować w usługach bankowych czy telekomunikacyjnych?
Najprostszym przykładem segmentacji klientów dla tego typu usług jest ich podział na
klienci indywidualni oraz biznesowi.
Dlaczego? Inaczej będziemy komunikować się w B2B i w B2C, inne będą nasze oferty czy kanały komunikacji. Jednak dzięki skutecznej segmentacji połączy je jedno - spersonalizowane podejście!
Jak segmentować w e-commerce?
Wychodź naprzeciw oczekiwaniom klientów! Posiadając e-sklep najlepiej prowadzić segmentację w oparciu o kategorie produktowe czy podatność na promocje i okazje.
Warto też wydzielić osobny segment klientów, którzy zawsze kupują więcej, bez względu na sezon czy zniżki. Dzięki temu każdą grupę możesz odpowiednio nagradzać i personalizować komunikację.
Klientów najlepiej segmentować według:
- branży (turystyka, finanse, IT)
- zainteresowań
- cech behawioralnych (cechy osobowości)
- cech demograficznych (wiek, płeć, status finansowy)
- geolokalizacji
- preferencji zakupowych
- aktywności i zaangażowania